najczęściej wykonujemy dla laboratoriów badawczych i dydaktycznych w wersjach najbardziej przydatnych do prowadzenia badań po wcześniej przeprowadzonych uzgodnieniach z Zamawiającym.
Piece wykonywane są w wersjach uzgadnianych z Użytkownikiem o mocach do 50 kW i masie topionego metalu do 100 kg.
Urządzenie składa się z zasilacza tyrystorowego będącego przetwornicą prądu o częstotliwości sieciowej na prąd o częstotliwości 3 – 4 kHz, baterii kondensatorów kompensacyjnych oraz zestawu topielnego.
Wychylanie zestawu topielnego w celu wylania metalu realizowane jest za pomocą motoreduktora z płynną regulacją prędkości wychylania.
W przypadku pieców do topienia metali nieżelaznych tygiel topielny standardowy, z węglika krzemu ( SiC), np. typu AXO, umieszczony jest wewnątrz cewki indukcyjnej i odizolowany wełną kaolinową lub masą ubijaną niespiekalną. Regulator temperatury reguluje moc pieca zasilacza tak, aby po osiągnięciu zadanej temperatury tygla, utrzymać ją na żądanym poziomie.
W przypadku pieca do topienia żeliwa lub staliwa, tygiel wykonywany jest z masy ubijanej spiekalnej, lub gotowy standardowy tygiel z masy korundowej osadzany jest we wzbudniku w masie ubijanej niespiekalnej.
Zasilacz tyrystorowy połączony jest torami wysokoprądowymi z zestawem topielnym. Na czas przechylania tygla tory są rozłączane automatycznie.
W przypadkach, gdy do roztopienia wsadu z żeliwa lub staliwa konieczna jest wysoka częstotliwość, piece zasilane są z zasilaczy tranzystorowych o częstotliwości prądu wzbudnika 20 – 100 kHz.
Szczególnie przydatne w warunkach laboratoryjnych są piece z podnoszonym wzbudnikiem, gdyż można w nich swobodnie wymieniać tygle w zależności od topionego metalu.